Selülit Nedir ?

Posted by Matrigen 26/03/2018 0 Comment(s)

 

Selülit; deri altında fazla miktarda ve düzensiz bir şekilde yağ birikmesi ile ciltte oluşan portakal kabuğu görüntüsüdür. Genelde kalça ve bacak bölgesinde çok görülür. Selülit; bilinenin aksine sadece kilolu insanların problemi değildir. Ancak kilo vermek selülit görünümünde önemli derecede azalma sağlar.

Bayanlarda daha çok görülmesine rağmen, erkeklerde, nadiren de olsa bebeklerde bile görülebilmektedir.

 

 

Kabızlık problemi, fazla miktarda çay, kahve ve asitli içecekler tüketmek, herhangi bir koruyucu kullanmadan güneş ışığına maruz kalmak selülit oluşumunun başlıca nedenleri arasındadır. Spor; kan dolaşımını hızlandırır. Bu nedenle düzenli bir şekilde egzersiz yapmak selülit oluşumunu ciddi oranda engeller. Diğer yandan yüzmek de kan ve lenf dolaşımını hızlandıracağından yine selülit oluşumunun önüne geçilmesinde büyük fayda sağlayacaktır. Selülit problemi olanlar selülitli bölgeye selülit kremi ile  masaj uygulayarak, spor ve diyetle bu problemlerinden kurtulabilirler. Aynı zamanda evde uygulayacağımız çeşitli peelingler hem selülitli bölgeye canlı bir görünüm kazandırmaya hem de selüliti ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

 

Suyun vücudumuzdaki toksinleri atma özelliği herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenle selülit tedavisinde bolca su tüketmek de oldukça önemlidir. Selülit oluşumunu engellemek için ise alkolden uzak durmak, spor yapmak ve bol miktarda bitki çayları tüketmeye özen göstermek gerekir. Menopoz ve hamilelik gibi dönemlerde selülit daha fazla görülmektedir. Bunun önüne geçmek için de beslenmemize dikkat etmeli, bol su tüketmeli ve spor yapmalıyız.

Etiketler: selülit nedir