Selülit Neden Olur?

Posted by Matrigen 23/04/2018 0 Comment(s)

 

Beslenmeye bağlı olarak vücutta toksik maddeler ve yağ birikimi olur. Bunlar da selülite neden olur. Selülit sadece kilolu insanlarda görünen bir problem değildir. Selülitlerden kurtulmaya yönelik yaşamazsak ne kadar zayıf olsak da vücudumuzda oluşan portakal kabuğu görüntüsünden kurtulamayız.

 

Selülit problemi sadece kadınlarda olan bir problem değildir. Kadınlarda yaygın olarak görülür. Bunun nedeni ise kadınların cilt yapısının erkeklerinkinden farklı özellikte olmasıdır. Kadınların vücudu yağ toplayıp biriktirmeye daha uygun bir yapıdadır.

 

 

Selülitin oluşmasında etkili olan birçok faktör vardır. Kabızlık, çeşitli sindirim sorunları, karaciğerin etkin derecede çalışmaması, asitli içeceklerin yoğun tüketimi, fazla miktarda çay, kahve alkol tüketimi, güneş ışığına korunmasız bir şekilde çıkmak selülit oluşumunun başlıca nedenleri arasında yer almaktadır.

 

Spor kan dolaşımını hızlandırdığı için düzenli bir şekilde egzersiz yapmak selülit oluşumunu engeller. Yetersiz su tüketimi de selülit oluşumuna etki eden başlıca faktörler arasındadır. Bilindiği üzere suyun yağ yakıcı etkisi vardır ve bol su tüketimi selülit oluşumunu engeller. Aynı zamanda hamilelik ya da menopoz döneminde de selülit oluşumu nerdeyse kaçınılmazdır. Bunu en aza indirmek için özellikle bu dönemlerde beslenmemize çok dikkat etmemiz gerekir.

 

Bedensel etkilerin yanında ruhsal etkilerde selülit oluşumunu tetikler. Selülitin yanında birçok farklı hastalığın oluşmasında stresin etkisi büyüktür. Eğer aşırı derecede gerginlik sorunumuz varsa mutlaka psikolojik destek almamız gerekir.